You Are Here: Home » Podlahy a schody » Koberce

Koberce

Koberce

Ako vybrať koberce behúne

Výber koberca do interiéru nie je jednoduchá záležitosť. Pri voľbe vhodného výrobku je nutné brať do úvahy mnohé aspekty, ktoré by mal ideálny výrobok spĺňať. V tomto článku sa zameriame na výber koberca do chodby, na schodisko či do iných frekventovaných priestorov, kde je kladený dôraz na kvalitu, bezpečnosť chôdze a v neposlednom rade aj na estetiku tohto priestoru. Reč je o výbere koberca behúňa a rovnako o materiáloch, z ktorých môžeme voliť.

Koberce behúne – univerzálna voľba

Behúne majú široké využitie nielen v domácnosti, ale aj v penziónoch a hoteloch. Najčastejšie sa využívajú pre pokládku do chodieb, na schodisko alebo ako predložky k posteli. Pre zabezpečenie stability a bezpečnosti sú koberce často opatrené protišmykovou vrstvou. Koberce behúne je možné narezať presne na požadovanú dĺžku a na prianie zákazníka krátke strany zaobrúbiť. Úplne tak odpadá nutnosť úplne presného merania a prierezov, ako pri nákupe celoplošných kobercov.

Súčasná ponuka behúňov je veľmi široká a dokáže uspokojiť aj požiadavky náročných zákazníkov. Portfólio výrobkov zahŕňa behúne rôznych materiálov a konštrukcie, od masívnych a odolných kobercov do vysoko zaťažovaných priestorov, až po skôr dekoratívne výrobky napr. do spálne. Ponuka tiež kopíruje súčasné módne trendy a zohnať koberec v decentných farbách alebo výrazných vzoroch nepredstavuje problém.

Koberce behúne dokážu zútulniť, zatepliť a opticky zjednotiť vybrané častí interiéru. Ich prostredníctvom oživíte inak fádny priestor a navodíte pocit harmónie s nádychom vkusu a elegancie. Tiež ochránite podlahovú krytinu a prispejete k lepšej zvukovej izolácii. Behúne môžu slúžiť aj ako bezpečnostný prvok, pretože môžu zabrániť nečakanému pošmyknutiu. Pre lepšiu orientáciu vo výbere si teraz načrtneme, z akých základných materiálov môžeme behúne vyberať.

Behúne z polyamidového vlákna (PA)

Polyamid je mimoriadne pružný a trvanlivý materiál. Jedná sa o najčastejšie používaný materiál syntetických kobercov. Tento druh vlákna je väčšinou dutý a má vynikajúce akustické vlastnosti. Behúň z polyamidového vlákna sa môže pýšiť sýtymi farbami, vysokou odolnosťou a výbornou tvarovou pamäťou. Kobercové vlákna môžu byť zafarbené v neprebernej škále odtieňov a tvoriť nekonečnú radu obrazcov a štruktúr. Nevýhodou však môže byť vyššia obstarávacia cena.

Výhody PA:

• Výborná stálofarebnosť a jasnosť farieb.

• Dlhá životnosť.

• Vysoká mechanická odolnosť aj rezistencia voči zašpineniu vďaka špeciálnym povrchovým úpravám.

• Index šírenia plameňa B1.

Behúňe z polypropylenu (PP)

Polypropylénové koberce behúne sa vyznačujú priaznivou obstarávacou cenou. Trpia však nízkou stálofarebnosťou a pomerne malou odolnosťou proti znečisteniu. Hodia sa tak do menej prevádzkovo využívaných priestorov, kde však spoľahlivo poslúžia. Medzi ďalšie nevýhody patrí menšia pružnosť, preto sa zvyčajne predávajú v konštrukcii slučkových kobercov, pre zaistenie vyššej odolnosti.

Je však vhodné spomenúť, že polypropylénové vlákna v modernej úprave heatset (frisé) dokážu výrazne vylepšiť vlastnosti koberca a eliminovať niektoré negatívne vlastnosti, ako menšia stálosť farieb či tvarová pamäť.

Výhody PP:

• Veľmi priaznivá cena.

• Vysoká odolnosť voči vode.

• Antistatická úprava.

• Možnosť voľby špeciálnych úprav vlákien.

Záverom

Nezabúdajme, že chodba ako taká, má výsadné postavenie v rámci obytného priestoru. Hoci sa to nezdá, práve v priestore chodby trávi človek pomerne veľa času. Prakticky pri každom prechádzanie z izby do izby je nutné prejsť po chodbe a po kobercoch tu položených. S ohľadom na túto skutočnosť je potrebné voliť skôr záťažové koberce behúne, ktoré sú schopné prežiť naozaj veľký tlak.

Predstavili sme si materiály, s ktorými sa môžete pri výbere najčastejšie stretnúť. Každý má určité výhody aj zápory. Vždy je nutné voliť optimálny materiál s ohľadom na konkrétny priestor a intenzitu zaťaženia. V neposlednom rade hrajú úlohu financie aj osobné preferencie. Určite sa však nedržte pri zemi s voľbou farieb, a od neutrálnej hnedej či béžovej skúste prejsť k niečomu odvážnejšiemu, báť sa rozhodne nemusíte ani výrazných motívov, či už v jednom či druhom prevedení vlákien.

Kontakt :

Internetový obchod

tel.:      +420 725 044 849
email:   obchod@eamadeo.cz
web:      www.eamadeo.sk

Na případné dotazy a telefonáty
reagujeme v době od 8:00 – 16:00hod.

 

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok