You Are Here: Home » Stavba » Kvalitné zateplenie

Kvalitné zateplenie

Kvalitné zateplenie

Rôzne fasádne alebo vonkajšie omietky sa líšia v mnohých, možno až pre laika nečakaných, parametroch. Samozrejme použitým materiálom, ale ďalej aj štruktúrou, prilnavosťou k podkladu, oteruvzdornosťou, vodeodolnosťou, priedušnosťou a elasticitou.Do vonkajšej klasickej omietky sa ako do ochrannej i dekoratívnej šupky obalí celý dom, či murovaný, panelový alebo drevený. Dom tak dostane farbu a štruktúru a zároveň je ochránený pred poveternostnými vplyvmi. Je to zrejmé, napríklad keď sa zblízka pozrieme na 5 rokov starý rodinný dom v záhrade, s bielou škriabanou jemne rastrovanou omietkou. A vidíme z každej strany úplne niečo iné. Zo západnej strany tmavé šmuhy, rovnako ako zo severu – dažde, vetry, krúpy urobili za pár rokov svoje: priniesli a na fasádu nalepili špinu a tá, aj keď je umývateľná, postupne šedne a zanáša sa. Z chráneného východu a z južnej strany ale dom vyzerá akoby ho včera postavili, je stále snehobiely….

Vonkajšia omietka mnohých druhov

Omietka je vrchná maltová vrstva na stene. Delí sa na mnoho druhov a poddruhov. Podľa druhu materiálu existujú minerálne akrylátové, vápenné, silikónové, silikátové, mozaikové, hlinené atď. Podľa techniky nástreku a vzniknutej štruktúry sú omietky hladké, štrukturálne, jemne alebo hrubo ryhované, rastrované alebo driapané.

Použitie omietky

Pri každej vonkajšej omietke určenej na konečnú vonkajšiu úpravu fasády je uvedené, na aký podklad sa dá použiť. Napríklad to môže byť na kontaktné zatepľovacie systémy, na betón, na historické objekty, na sanované domy (podkladové sanačné omietky), alebo na budovy, pri ktorých sa kladie dôraz na paropriepustnosť alebo samočistiacu schopnosť. A tomu tiež pri jej voľbe treba venovať pozornosť.Nezabudnite, že akú vyberiete omietku, tak bude vyzerať váš dom. Okrem výberu farby fasády je štruktúra omietky druhou dôležitou vecou.

Polystyren

Polystyren sa v dnešnej době používa predovšetkým při zatepľovaní budov.Použitie fasádneho polystyrénu má dobré výsledky v oblasti úspory energie a pri tom sa jednáo pomerne lacný materiál. Fasádny polystyrén sa tak stal najbežnejším izolačným materiálom vôbec.V stavebníctve sa najčastejšie ako fasádny polystyrén používajú dosky EPS o rôznych hrúbkach, najviac sa osvedčilo použitie EPS 70 F alebo EPS 100 F. jedná sa o kontaktný zatepľovací systém. Písmeno F označuje práve použitie polystyrénu – fasádny polystyrén. Číslooznačuje pevnosť v kPa.Ak sa teda chystáte na zateplenie vášho domu, fasádny polystyrén je kvalitný a napriek tomu cenovo dostupný a v súčasnej době taktiež najvyužívanejšia varianta.Nezabúdajte , že ak chcete mať maximálnu úsporu energie, fasádny polystyrén azateplenie nestačí. Mali by ste dbať aj na dostatočné zateplenie interiéru, okien atď.

Zateplovanie budov

Za spotrebovanú energiu je potrebné míňať čoraz viacej finančných prostriedkov. Izolácia budovy dokáže ušetriť na energii obrovské množstvo peňazí. V niektorých prípadoch to je dokonca až 35 %. Pri zateplení sa okolo budovy vytvorí ochranná vrstva, ktorá obsahuje minimálne množstvo tepelných mostov. Tým pádom sa automaticky zníži riziko zrážania vodných pár nachádzajúcich sa na vnútornej strane obvodovej steny. To vedie k tomu, že sa zníži riziko vzniku plesní, ktoré určite nevplývajú žiadnym pozitívnym vplyvom.Problémom pri izolácii budovy je, ktorého dodávateľa si vybrať. Je mnoho faktorov, na ktoré treba pri výbere dbať. Je dobré nájsť na internete, alebo v iných mediách informácie, a takzvané recenzie o daných firmách. Pokiaľ máte známeho, alebo známu, ktorá prednedávnom zatepľovala, tak sa nebojte opýtať jej, akú firmu si vybrala, a či je so službami, a taktiež aj s konečným výsledkom spokojná.Spoločnosť, ktorú si vyberáte by sa mala preukázať takzvanou licenciou na zatepľovanie budov od Technického a skúšobného stavebného ústavu a taktiež certifikátom od výrobcu zatepľovacieho systému. Pokiaľ firma disponuje týmito dvoma dokladmi, určite bude korektná.Pokiaľ sa jedná o kvalitného realizátora izolácie, mal by sám okrem zateplenia zabezpečiť taktiež aj vytvorenie projektovej dokumentácie, vybavenie stavebného povolenia, dodanie materiálu, pomoc s financovaním a v neposlednom rade postaviť lešenie. V prípade, že Vám spoločnosť poskytne všetky tieto dodatočné služby, viete, že sa jedná o vysoko kvalitnú spoločnosť, od ktorej nemôže byť izolácia v žiadnom prípade zlá.

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok