You Are Here: Home » Spálňa a obývačka » Postele z masívu » Matrace pre uvoľňujúci spánok

Matrace pre uvoľňujúci spánok

Matrace pre uvoľňujúci spánok

To že pre zdravie je dôležité mať hlavne dostatok spánku vie každý. Človek by mal spať priemerne osem hodín, aby mohol oddýchnutý a obnovený začať nový deň. Avšak kvalitu spánku neovplyvňuje len jeho dĺžka ale aj iné vonkajšie vplyvy. Jednou z najdôležitejších investícií v spálni je preto výber správneho matracu. Človek si najprv musí urobiť prehľad  rôznych druhoch matracov a cenových kategóriách ( od 20 až po niekoľko tisíc eur) a tiež musí vedieť čo presne vlastne potrebuje. Okrem toho je tiež dôležité s akým druhom lamelových roštov budeme matrace kombinovať, aby sme mohli mať vôbec úžitok z predností, ktoré nám ponúkajú obe časti.

Najprv by si mal človek vytvoriť prehľad v tom, aké rôzne druhy matracov existujú a aké majú výhody či nevýhody, pretože nie je matrac ako matrac. Matrace sú napríklad rozdelené na rôzne časti podľa polohy ležania, aby počas spánku dobre podpierali určité časti tela. Dôležitú úlohu takisto zohráva aj telesná hmotnosť, pretože ona rozhoduje o tom aký stupeň tvrdosti (mäkký, stredne tvrdý, tvrdý) matraca je najvhodnejší. Aby matrac podporoval regeneráciu, mala by byť chrbtica v tvare dvojitého S, ktorú má od prírody. Mala by byť vytvorená priama línia medzi hlavou a kostrčovou kosťou, a preto musí matrac umožňovať, aby sa do neho ramená a panva do nej hlboko ponorili.

Pravdepodobne najznámejší a aj najrozšírenejší druh matracov je matrac s pružinovým jadrom. Je tvorený jadrom z oceľových pružín, ktoré sú prekryté výplňou z penovej hmoty, aby kovové pružiny nemohli poškodiť látkový obal. Jednoduché matrace s pružinovým jadrom sú cenovo veľmi výhodné, avšak často nedisponujú dostatočnou elasticitou v jednotlivých miestach. Tým je poloha tela na takýchto matracoch nesprávna. So zvyšujúcou sa cenou ale stúpa aj miera komfortu.

Veľmi v kurze sú teraz latexové matrace. Zložené sú z gumy a časťami zo syntetických, prírodných alebo zmiešaných materiálov. Matrace z prírodného latexu sa preukázali vyššiu mieru elasticity v jednotlivých svojich častiach ako podobné matrace zo syntetických materiálov. Avšak sú tieto matrace ťažšie ako iné druhy matracov, napríklad matrace s výplňou zo studenej peny. Matracom z penových materiálov sa podarilo vylepšiť si svoju povesť až vďaka novému vývoju v posledných rokoch. Dlho sa považovali za absolútne najlacnejší tovar a boli obmedzené krátkou životnosťou. Dnes sa však tieto matrace skladajú väčšinou z jadra zo studenej peny, ktorá ponúka dobrú elasticitu na jednotlivých miestach a môže sa preto dobre prispôsobiť ľudskému telu. Ako latexové matrace, tak i matrace zo studenej peny sú správnou starostlivosťou málo napadnuteľné roztočmi.

Aj pre ľudí, ktorí sú spätí s prírodou a chceli by sa zriecť všetkých kovov a chemických látok existujú vyhovujúce matrace. Takzvané prírodné matrace obsahujú bez výnimky iba materiály, ktoré sa vyskytujú v prírode (prírodný latex, riasy, konské vlasy). Prostredníctvom rôznych kombinácií sa môžu vyrábať aj tieto matrace v rôznych stupňoch tvrdosti. Pri prírodných matracoch je však vyššie riziko napadnutia plesňou alebo roztočmi, a k tomu sa môže stať, že budú rýchlejšie preležané ako normálne matrace.

Aby sme zredukovali roztoče a nečistoty na minimum sa oplatí kúpa špeciálne na to určeného ochranného obalu na matrace. Ten sa dá podľa potreby odňať a ľahko vyčistiť, keďže výlučky domácich prachových roztočov môže neskôr príčinou astmy.

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok