You Are Here: Home » Interiér » Osvetlenie » Neviete si rady s vašim budúcim osvetlením do interiéru ?

Neviete si rady s vašim budúcim osvetlením do interiéru ?

Neviete si rady s vašim budúcim osvetlením do interiéru ?

Ako si vybrať vhodné osvetlenie

Pri stavbe, alebo prestavbe domu, respektíve pri kúpe bytu je potrebné vždy zvažovať niekoľko skutočností. A medzi najpodstatnejšie skutočnosti patrí aj výber vhodného osvetlenia. Tu nejde len o dizajn a farebné prevedenie svietidiel, lustrov, alebo lámp. Ide skôr o výber takého osvetlenia, ktoré splní svoj primárny účel a tým je priniesť svetlo do Vášho domova.

Výber osvetlenia

Pri výbere osvetlenia sa zvyčajne riešia otázky ako: „Na aký účel budeme svietidlo využívať? Ako vybrať vhodný typ svietidla? Aký by malo mať vybrané svietidlo výkon?“ A tie ďalšie otázky sa týkajú zväčša dizajnového prevedenia. „Vybrať si moderné svietidlo, alebo klasický luster? Ktoré svietidlo sa do interiéru hodí? Bodové osvetlenie, alebo radšej nie?“ Dá sa teda povedať, že pri výbere vhodného osvetlenia sa berie do úvahy päť skutočností. A to vzhľad svietidla, jeho svietivosť, spotreba, životnosť a cena.

Svietidlá

Svietidla môžeme pokojne rozdeliť do dvoch kategórii. A to na svietidla, ktoré vytvárajú atmosféru a na funkčné svietidlá, ktorých úlohou je dodávať dostatok svetla. Tieto funkčné svietidlá sú najpodstatnejšie, pretože tvoria základný zdroj svetla v izbách, ide aj o orientačné svetlá a tiež sem môžeme zaradiť lampy na čítanie, ktoré častokrát vídavame na nočných stolíkoch, alebo pracovných stoloch. Svietidlá, ktoré vytvárajú atmosféru slúžia na dotvorenie celkového príjemného pocitu z izieb. Sem patria napríklad svetlá, ktorých účelom je zdôrazniť niektorý objekt v miestnosti, žiariace dekoratívne predmety, alebo tiež nepriame osvetlenie.

Pri výbere vhodného osvetlenia vždy premýšľajte nad tým, na aký účel bude svietidlo určené. Či ním potrebujete osvetliť celú miestnosť, alebo potrebujete dodatočné osvetlenie napríklad k pracovnému stolu. Pamätajte si – každé svietidlo musí plniť účel, kvôli ktorému ste si dané svietidlo kúpili!

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok