You Are Here: Home » Nehnuteľnosti » Oplatí sa bývať na Slovensku?

Oplatí sa bývať na Slovensku?

Oplatí sa bývať na Slovensku?

Oplatí sa bývať na Slovensku?

Založiť si rodinu je trend, ktorý sa možno v porovnaní s minulými rokmi oslabuje, no stále je aktuálny a v spoločnosti má svoje pevné miesto. S tým, samozrejme, súvisí vhodné a kvalitné bývanie. Máte ho už vybrané?

 Život v podnájme

Nevlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývate prináša so sebou výhody i nevýhody. Ako sú na tom byty na prenájom? Bratislava ponúka množstvo nehnuteľností, ako na prenájom tak predaj, vždy je však potrebné zvážiť lokalitu a stav reality, ktorú kupujete, alebo sa sťahujete.

 V neposlednom rade si všímajte možnosť parkovania, dostupnosť služieb a susedov (v prípade bytu), ktorí vám vaše bývanie môžu ľahko „osladiť“.

 Ak sa zaujímate skôr o byty na predaj, Bratislava je aj v tom prípade viac než štedrá. Predpokladá sa, že vzhľadom na vývoj trhu je možné, že ceny nehnuteľností panelových bytov budú po niekoľkých rokoch klesať. Naopak, ceny novostavieb budú zrejme mierne narastať.Pokiaľ chcete kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu, kúpiť si buď byt v tehlovom dome alebo novostavbu (za novostavbu môžeme považovať stavby nie staršie ako 7-10 rokov).

Bratislava patrí medzi trojicu miest s najdrahšími bytmi spomedzi metropol strednej a východnej Európy.Ceny nehnuteľností pritom (v porovnaní so stavom spred dvoch troch rokov) výrazne klesli. V praxi sú byty lacnejšie približne o 20 percent. Ľudia si ich začali viac kupovať aj vďaka výhodným úverom v bankách. Stále je však na trhu veľa voľných nehnuteľností.

Iné časti Slovenska
S cenami sú na tom o niečo lepšie je na tom metropola východného Slovenska. Byty na predaj Košice poskytujú v prijateľnejšej cene, avšak i tu je dôležité dbať na lokalitu a stav nehnuteľnosti. Platí totiž staré známe pravidlo – čím bližšie pri centre, tým hlbšie treba siahnuť do peňaženky.

Príroda a pokojnejšie bývanie v dome na severe Slovenska je ideálnou voľbou pre rodinu s deťmi. Ak sa rozhodujete pre rekonštrukciu reality, Martin je mesto, v ktorom nájdete dostatok kultúry, ale i možnosť pobytu v krásne prírode. Samozrejme, aj na severe Slovenska sa stavia a v ponuke realitných kancelárií nájdete aj veľké množstvo novostavieb, či bytov po rekonštrukcii.

 Tesne za hranicou

Atraktívne pre (najmä mladých) ľudí môže byť bývanie v pohraničí, kde sú ceny podobné, prípadne nižšie ako na Slovensku. Napríklad v Rakúsku sa dá zohnať novostavba od 2 000 eur za štvorcový meter, na Slovensku za 1 500 eur. V Maďarsku však stoja najlacnejšie nové byty už od 1 000 eur za štvorcový meter.

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok