You Are Here: Home » Nehnuteľnosti » Pozemok a jeho parametre

Pozemok a jeho parametre

Pozemok a jeho parametre

Odporúčať najvhodnejší tvar , rozmery, sklon či geologické parametre je nemožné , pretože každý človek ma o svojom bývaní iné predstavy . Môžem Vám iba čiastočne pomocť v rozhodovaní .

– Samostatne stojací rodinný dom potrebuje rozlohu 600 až 800 m štvorcových  , pričom 600 m štvorcových je vhodných pre menší domček , veľká vila by na takomto priestore pôsobila prinajmenšom nevkusne .

– Ak je vaša predstava o dome s veľkou záhradou , menším bazénom , miestom pre detičky na hranie  budete potrebovať aspoň 1000 m štvorcových

– Malou pomôckou Vám može byť pomer zastavanej plochy k celkovej výmere pozemku , pričom za zastavanú plochu sa považuje aj spevnené plochy okolo pozemku . Ich súčet by mal byť asi 30 % z celkovej plochy pozemku .

-Pre samostatne stojací dom je najvhodnejší obdĺžnikový tvar s optimalizovaným pomerom strán 2 : 3

– Obdĺžnikový pozemok , ktorého jedna strana orientovaná k prístupovej komunikácii má dĺžku aspoň 18 m , ponúka optimálne riešenie

– Nie veľmi odporúčam parcely užšie ako 15 m , na ktoré sa síce dá umiestniť samostatne stojaci rodinný dom , no maximálna 10 m šírka bude obmedzujúca v dispozičnom riešení domu . Úzke pozemky sa používajú väčšinou na radovú zástavbu , čo ma výhodu napríklad v úspore energie , na radový dom Vám stačí aj 300 m štvorcových  plochy pozemku .

-Pamätajte vzdialenosť dvoch susedných domov musí byť aspoň 7 metrov od hranice pozemku . Vzdialenosť domu od hranice pozemku 2 m a od cesty 3 m . Existuje aj výnimka so súhlasom suseda , na s obmedzením napr pri osádzaní okien .

– Kúpu pozemku je dobré konzultovať s architektom ktorý bude pre Vás pripravovať projekt , Komplikované pozemky bývajú lacnejšie .

– S veľkosťou pozemku rastú aj náklady na jeho údržbu

– Majiteľ pozemku by Vás mal upozorniť na inžinierske sieťe prechádzajúce pozemkom , staré studne , staré pivnice …  , ktoré vás môžu prekvapiť pri kopaní základov .

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok