You Are Here: Home » Podlahy a schody » Schody točité

Schody točité

Schody točité

 

Točité schody, alebo schody do neba.

 

Točité schodisko, nazývané aj vretenové schodisko je skvelou možnosťou, ako sa pohybovať medzi dvoma poschodiami. V interiéri pôsobí nadmieru moderne, je pekné, a pôsobí veľmi zaujímavo. Točité schodiská sa využívajú najmä pri snahe ušetriť pár metrov štvorcových. Sú vhodné do malých domov, kde by umiestnenie priameho, alebo lomeného schodiska nebolo vhodnou možnosťou.

Točité schodisko pôsobí veľmi atraktívne v moderne zariadených domov, ale skvelo vynikne aj na chatách, alebo chalupách. Hlavnou výhodou točitých schodov je, že nezaberajú toľko priestoru ako klasické schody. Sú veľmi originálne a dokážu upútať pozornosť už na prvý pohľad.

Ako točité schodisko vyzerá?

Základom točitého schodiska je stredový stĺp. Stredový stĺp je zakotvený do podlahy. Na tomto stredovom stĺpe sú umiestnené jednotlivé stupne schodiska. Jednotlivé stupne tak stredový stĺp „obtáčajú“. Točité schodisko býva väčšinou umiestnené pri stene, ale to nie je pravidlom, umiestnenie točitého schodiska závisí od toho, kam vedie.

Materiály na výrobu.

Točité schodiská, tak ako aj tie klasické, sa vyrábajú z rôznych materiálov. Môžu byť zhotovené z dreveného masívu, zo skla, z kovov, respektíve z kombinácie týchto materiálov. Z masívu sa často využíva dub, alebo buk, výnimkou nie je ani smrek, alebo exotické dreviny.

Nevýhody?

Možno najväčšou nevýhodou točitého schodiska je skutočnosť, že šírka nášľapov sa smerom k stredovému stĺpu zužuje. To môže robiť problémy najmä starším ľuďom, alebo malým deťom. Bezpečnosť točitého schodiska však možno zvýšiť pevným zábradlím.

Točité schody nie sú len interiérovou záležitosťou. Pri vhodnej úprave je možné ich využiť aj v exteriéri. Exteriérové točité schodisko však musí byť pevne ukotvené, aby odolalo nárazom vetra, a vyrobené len z tých najkvalitnejších materiálov, aby zvládlo všetky vplyvy počasia.

 

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok