You Are Here: Home » Kupeľňa » Správny výber kúpeľne?

Správny výber kúpeľne?

Správny výber kúpeľne?

Správny výber kúpeľne?

Hľadáte komplet kúpeľňu a neviete sa rozhodnúť? Potrebujete poradiť s obkladom, dlažbou, vaňou, sprchovým kútom, umývadlom…

V krátkosti predstavenie firmy s ktorou sa zaoberám: Moje meno je Boris Tóth, vediem rodinnú firmu, ktorá je na trhu už vyše 20 rokov. Firma nie je len predajňa, ale zároveň je aj výrobná firma zameraná na výrobu vaní, umývadiel a sprchových vaničiek. Za celú pôsobivosť vo firme mi prešlo cez ruky množstvo sanitárnych výrobkov, od obkladov až po poháriky na zubné kefky. Podstata veci , prečo som sa rozhodol napísať tento článok: pomôcť ľuďom pri správnom výbere vybavení kúpeľne. Ako som už spomínal, cez moje ruky prešlo množstvo výrobkov a pomohol som ľuďom zariadiť a skompletizovať ich kúpeľne.

Každá kúpeľna je však iná a človek si niekedy nemá možnosť vybrať všetko, čo by najviac chcel. V prípade novostavieb je to jednoduchšie, ale keď sa jedná o prerábky panelákových bytov, je to trošku komplikovanejšie. Pozitívne na tom je to, že aj v tomto sme takmer 100% úspešní. Na trhu je už toľko rôznych produktov, že sa dostávam k motu – vždy je nejaká šanca.

Začnime teda od začiatku:

Prvoradé nie sú ani tak obklady a dlažby, ale skôr by som sa zameral na určenie vývodov na odpady. Treba si uvedomiť že wc, umývadlo, vaňa… môžu inak vyzerať v rohu a inak strede steny. A tu už môžete využiť moje skúsenosti a rady. Treba si však určiť, čo je pre vás prioritné (komfort, alebo dizajn). Myslím to skôr tak, že niekomu ide o veľké umývadlo a potom celý život trpí v sprchovom kúte 80×80, alebo vani 130×70, aj keď ako som spomínal, človek si niekedy nevyberie.

Dlažby, obklady:

Dnes je ich taký neskučný počet, že manželia pri ich výbere prichádzajú až k hádkam, pretože jedna strana chce príklad: hnedú dlažbu a iný výrobca ponúka tú istu dlažbu o odtieň bledšiu. Z môjho pohľadu sa nejedná o farbu, ale ide hlavne o kvalitu dlažby a obkladu. Niektoré firmy ponúkajú dlažby za ceny cca 6€/m2. Môj názor na túto cenu: asi sa toho chce niekto rýchlo zbaviť. Dôvod? Zrejme to bude druhá trieda. Druhá trieda: nemusí byť zlá, ale to je veľmi otázne! Druhá trieda môže byť napr. ,,rozmer,,. Povedzme, že štandartný rozmer dlažby je 33,3×33,3. Keď ale linka končí stáva sa že zo stroja vychádza tá istá dlažba v rozmere 29×29 a toto môže byť už označenie ,,druhá trieda,,. Lenže toto je ten lepší prípad. K druhej triede sa môže pripliesť aj nízka vrstva glazúri, alebo zle vypálený obklad, či dlažba. Všetko teda vyzerá krásne, ale počase príde k zničeniu povrchu dlažby (lúpanie) a preto treba porozmýšlať, či sa tu oplatí šetriť, lebo meniť komplet kachličky po cca. 2 rokoch v kúpeľni nie je lacná záležitosť. Zhrnutie je teda: kvalitná kachlička hrúbky 8mm môže byť pevnejšia ako kachličká hrúbky 15mm.

Vaňa, vane:

Na trhu je ich dnes množstvo. U ľudí ide o dizajn a cenu, mne ide o kvalitu. Samozrejme najkvalitnejší materiál zostáva plech či liatina. Dnešné vane pochádzajú hlavne z povrchovej úpravy akrylát a tiež polyester. Čo si teda vybrať? Z môjho hľadiska by som plech či liatinu hneď vylúčil. Plech, alebo oceľ ak chcete, by som používal skôr v práčovni (pevná a dlhodobá životnosť, odolná voči chemikáliám, práškom). Takéto kovové vane by som neodporúčal na bežné používanie. Skúste si napustiť horúcu vodu do plastového pohára a plechovej nádoby. Je to síce malé množstvo, ale fyzika nepustí. Voda v plastovom pohári bude horúca a voda v plechovej nádobe bude teplá a bude sa ochladzovať oveľa rýchlejšie. A tu je obrovská nevýhoda kovových vaní. Minieme pri nich oveľa viac horúcej vody a pri dotyku sú nepríjemne studené. Správna voľba je podľa mňa plastová vaňa, prípadne liaty mramor, ktorý si však dovoliť všetci nemôžu. A teraz – akrylová alebo polyesterová povrchová úprava? Akryl je plast, kde zloženie tohto materiálu, by som prirovnal ku klasickému peru na písanie ((teda termoplast) životnosť cca 8-12r)). Výroba vane teda prebieha tak, že sa plastová platňa tepelne upravuje a prispôsobuje povrchu formy. V prípade polyesteru je to podobné. Tu sa však povrchová úprava (polyester) nanáša striekaním dvojzložkovej farby, tak isto na povrch formy. A však narozdiel od akrylu je polyester tvrdý ako kameň, niečo ako smalt a však dokonale lesklý. Tento prvch sa požíva aj pri liatom mramore. Akryl- neodporúča sa chemicky ošetrovať. Polyester- odolá voči chemikáliam (f…xinela, S.vo.) a navyše aj po 15stich rokoch sa dá jednoducho vyleštiť a povrch je opäť biely a lesklý. ALE! Nie je vaňa ako vaňa. Ide aj vrstvy, ktoré sa nachádzajú pod povrchom. Veľké nákupné centrá lákajú svojími ponukami a cenami typu vaňa 39€ alebo 69€. Osobne si myslím, že takáto vaňa má životnosť max. 2-3 roky a skôr by som ju použil na záhradu, ako do interieru. Prečo??? Ako výrobná firma poskytujeme aj servis. Nie raz som bol zavolaný na opravu takejto vane. Z takejto opravy nič nebolo. Uvediem príklady:

Vaňa bola odutá – po páde 300g šampónu sa horná vrstva začala oddeľovať od spodnej                                                                                                        Vaňa nemala dostatočnú spodnú vrstvu – zmenil sa spád, bola celá skrútená, voda sa nemala možnosť dostať k odpadu, stála v opačnej časti. No a teraz prichádza na rad otázka. ,,Čo s takou vaňou?,, Treba ju vybrať von, teda vysekať, vybúrať a znova položiť vaňu, obklad, dlažbu. A toto nieje lacná záležitosť, navyše vaša spokojnosť so zaprášeným interierom určite bude.

Umývadlá:

Našťastie tu kvalita trhu nie je až tak zasiahnutá. Ale opäť by som pozeral aj na cenu. Pri lacných keramikách môžeme počítať, buď so štandartným dizajnom, alebo nekvalitnou glazúrou, na ktorej sa môže počase usádzať vodný kameň, alebo v málo prípadoch začína praskať glazúra. Dnes je prelomový materiál na výrobu umývadiel práve liaty mramor. Je síce krehký, ale umývadlá z neho sú vyrábané už takou technológiou, že sa dajú zavesiť aj na stenu. Samozrejme sa na stenu dá zavesiť aj keramika, ale tu pri rozmeroch nad 60cm siahajú ceny nad čísla, z ktorých sa mne pretáčajú oči. Tak že ak chcete pekné umývadlo a za dobrú cenu, máte na výber široký sortiment z liateho mramoru.

Sprchový kút:

Dnes sa už sprchový kút využíva viac ako vaňa. Ľudia nemajú čas kúpať sa, určite je to relaxačne pohodlné, ale dnes vám relaxáciu splní aj sprchový kút. Na trhu je množstvo druhov, tvarov… Štandartné sú: štvorcové, štvrťkruhové, obdĺžnikové, a začínajú sa objavovať päťhranné (pentagonálne). Avšak ide o to, či chcete niečo čo aj dobre vyzerá a dlho vydrží, alebo niečo čo bude slúžiť robotníkom v šatni. Tvar: odporúčam obdĺžnik. V obdĺžniku v rozmere 100×80 je oveľa viac pohodlia, ako pri štvorci 90×90 aj keď obvod je tu ten istý. Čo teda neodporúčam je štvrťkruh 80×80, namiesto toho do stiesených priestorov by som použil obdĺžnik 90×70. Sklo: myslím že každý výrobca dáva na sklo povrchovú úpravu proti vodnému kameňu, ktorú však treba v určitých intervaloch obnovovať. Hrúbka skla: ,,papierové sklá,, sú v hrúbke 4mm pri obklúkových to nie je až tak zlé. Optimálne sklo by som určil na 6mm. Sklá v hrúbke 8mm sú nadštandartné, ale masívne a pekné. Výber vaničky: Existujú vysoké (do 400mm), voľne stojace (150-200mm), nízke(35-40mm) a podmurovacie. Vaničky sa dajú nahradiť aj žľabom, ktorý sa dnes dá zakomponovať inkognito do dlažby.

V tomto článku som spomenul základné informácie, ktoré treba brať na ohľad pri rozhodovaní a zariaďovaní kúpeľne. Viac informácií vám rád poskytnem vo firme:

nazov TGB PLAST, spol. s r.o.
kontakty Bratislavská 71, 903 01 Senec, Slovenská republika
telefon tel: +421 (2) 4592 3525
mobil fax: +421 (2) 4592 3254
email tgbplast@tgb-plast.sk
clock TGB PLAST je s Vami už od roku 1990

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok