You Are Here: Home » Pre mamičky » Výbava do detskej izby

Výbava do detskej izby

Výbava do detskej izby

 

Čo všetko do detskej izby patrí?

 

Zariaďujete svojim potomkom detskú izbu a neviete, čo všetko sa má v takej správnej detskej izbe nachádzať? Správnu detskú izbu jej obyvatelia zbožňujú, preto na nič nezabudnite. Zariaďte deťom takú detskú izbu, ktorá im bude vo všetkých ohľadoch vyhovovať, v ktorej si oddýchnu, zahrajú sa a budú s ňou absolútne spokojné.

Základom je správny nábytok

Detskú izbu je možné si zakúpiť ako celok, alebo samostatne vyskladať z jednotlivých kusov nábytku. Je to samozrejme len a len na Vašom rozhodnutí. Niektorým rodičom vyhovuje zakúpiť detskú izbu ako celok, pretože v takomto prípade nemusia hľadať jednotlivé kusy nábytku, ktoré by sa k sebe hodili. Ak je však detská izba malá, je možno výhodnejšie vyskladať si detskú izbu zo samostatných kusov nábytku a vybrať len tie kusy, ktoré sú najpotrebnejšie.

Základným kusom nábytku v detskej izbe je posteľ, u malých detí je to samozrejme detská postieľka. Posteľ, alebo postieľka by mala byť pevná, kvalitná, zhotovená zo zdravotne neškodného materiálu a samozrejme aj pohodlná. V detskej izbe by sa mal pri posteli nachádzať nočný stolík, a taktiež by v izbe nemali chýbať ani skrine, skrinky, alebo komody, kde by mali deti uložené svoje oblečenie. Do detskej izby patrí aj pracovný stolík, kde si deti môžu kresliť, respektíve učiť sa.

Nezabúdajte na doplnky a hračky

Je dobré, ak je podlaha v detskej izbe pokrytá kobercom, ktorý drží na podlahe pevne. Najlepšie do detskej izby sú protišmykové koberce. K ďalším doplnkom patrí napríklad lampa na nočný, alebo pracovný stolík. Pre deti sú dôležité samozrejme aj hračky. Je dobré ak v detskej izby vytvoríte akúsi hraciu zónu a vymedzíte im priestor na hranie.

 

Ako urobiť deťom detskou izbou radosť?

 

Detská izba je detským kráľovstvom. Deti v nej trávia všetok svoj voľný čas pri hraní, oddychu, spánku, pri obľúbených aktivitách a tie staršie aj pri učení. Preto je potrebné, aby detská izba vyhovovala všetkým detským potrebám, bola pohodlná, praktická a samozrejme aj pekná. Na čo sa pri zariaďovaní detskej izby zamerať?

Základom je kvalitný nábytok. Ide samozrejme o detskú posteľ, nočný stolík, skrine, respektíve komody, kde majú deti uložené oblečenie a pracovný stôl, pri ktorom si dieťa napríklad kreslí, alebo ak už je v školskom veku, aj učí. Veľmi dôležité je rozmiestnenie nábytku. Pamätajte, že detská posteľ nepatrí pod okno, ani do priestoru medzi oknom a dverami. V tomto priestore častokrát vniká prievan a víri sa prach. Detskú posteľ umiestnite oproti dverám, malé deti často vyžadujú, aby boli dvere do ich izby otvorené.

Je dobré ak má dieťa v izbe miesto, kde môže rozvíjať svoje zručnosti. Umiestnite mu preto do detskej izby pracovný stolík, kde si bude môcť kresliť, vystrihovať obrázky, alebo sa venovať inej tvorivej činnosti. Je dobré, ak dieťa rozvíja svoje schopnosti už od útleho veku. A ak bude mať na tieto činnosti vymedzený priestor, určite ho to v rozvoji povzbudí. Pri výbere nábytku siahnite po prírodných materiáloch. Nábytok z dreva je veľmi pekný, zdravotne neškodný a je možné ho povrchovo upraviť tak, aby získal žiadaný odtieň.

Nezariaďujte detskú izbu zbytočným množstvom nábytku, ktoré dieťa nepotrebuje, majte na pamäti, že dieťa potrebuje aj priestor na hranie. Skúste rozdeliť detskú izbu na dve časti. Na časť, kde sa deti hrajú, alebo tvoria a na časť, kde deti oddychujú. Ak si deti na takéto usporiadanie zvyknú, nebudú mať potrebu znášať do postele predmety ,ktoré tam nepatria.

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok