You Are Here: Home » Stavba » Krby a vykurovanie » Krbové vložky a krbové kachle

Krbové vložky a krbové kachle

Krbové vložky a krbové kachle

Krbové vložky a krbové kachle
alternatíva k centrálnemu vykurovaniu

Práve počas obdobia, kedy nepotrebujeme kúriť, je ten najlepší čas na výstavbu akýchkoľvek foriem vykurovania. Okrem centrálneho je vhodné mať v dome nainštalovanú aj jeho alternatívu. Tú využijete na prekúrenie obydlia počas chladnejších večerov či ako prostriedok na navodenie príjemnej atmosféry. Aké alternatívy vykurovania môžete zvoliť aj do vašej domácnosti?

krbove-vlozky-dmstudio.sk

Krbové vložky dokonale využijú energiu ukrytú v palive

Už dávno neplatí, že krby plnia v priestore len funkciu dizajnového doplnku a teplo nimi uteká hore komínom. Súčasné krby sú stavané tak, aby dokázali z paliva využiť čo najviac energie a premeniť ju na príjemné teplo. To môže okrem miestnosti, kde sa nachádza krb, vykúriť aj ostatné, kde je umiestnený prieduch alebo hypokaustová sálavá stena. Dokonalé využitie paliva zabezpečujú krbové vložky. Kvalitné krbové vložky pracujú až s 80% účinnosťou vykurovania, čo je oproti účinnosti otvoreného krbu bez vložky prakticky neporovnateľné číslo (niekde na úrovni 20%-30%).

Krbová vložka bez vhodnej obostavby nemusí pracovať efektívne

Krbové štúdio dm studio upozorňuje, že krbové vložky nedokážu plniť svoju funkciu plnohodnotne bez kvalitnej krbovej obostavby. Teplo, ktoré vyhrieva priestor, sa doň totiž dostáva práve cez obostavbu (keď odrátame podiel cez presklenie dvierok krbovej vložky). Pri teplovzdušných systémoch je zo spodnej strany krbu cez mriežku vháňaný vzduch z miestnosti, ktorý sa tu ohreje a následne sa cez prieduchy nad krbom dostáva do miestnosti už ako teplý. Naopak pri akumulačnej obostavbe cirkuluje vzduch v uzavretom priestore krbovej obostavby (bez mriežok), nahrieva steny a ďalej sa do priestoru šíri ako príjemné sálavé teplo (infračervené žiarenie porovnateľné so slnečným žiarením). Aj kvôli tomuto mechanizmu je potrebné nechať výstavbu krbu na skutočného profesionála, ktorý ho vie správne nadimenzovať a aj odborne postaviť tak, aby pracoval naozaj efektívne a bezpečne.

Vedeli ste, že krbové kachle je dokonca možné napojiť na teplovodný systém?

Zaujímavou alternatívou krbov, ktorá si nevyžaduje prakticky žiadne stavebné úpravy, sú krbové kachle. Spájajú vysokú účinnosť vykurovania typickú pre pece a viditeľný plápolajúci oheň, ktorý zatraktívni priestor. Po kúpení ich stačí len osadiť na svoje miesto, odborne napojiť na komín a môžete začať vykurovať. Krbové kachle značky Spartherm je dokonca možné okrem doplnkového kúrenia použiť aj ako hlavný zdroj tepla a napojiť ich na systém centrálneho vykurovania.

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok