You Are Here: Home » Interiér » Nekupujte sedačky online

Nekupujte sedačky online

Nekupujte sedačky online

Tvar sedačky si vyberte podľa veľkosti miestnosti

Nastal čas na výmenu sedačky? Ešte skôr, ako sa začnete obzerať po novej, odmerajte si priestor, kde bude stáť. To, koľko centimetrov máte k dispozícii, vám napovie, aký tvar sedačky je pre vás ideálny.

Na trhu so sedacím nábytkom existujú tri základné tvarové možnosti – sedačky L, U alebo 321. Samostatnou kategóriou sú rozkladacie sedačky, ktoré sú obľúbenou voľbou obyvateľov garsóniek alebo ľudí, u ktorých často prespávajú návštevy. Pri nich je presné meranie pred kúpou základom, počítať pritom musíte nielen s rozmerom sedačky v zloženom, ale najmä v rozloženom stave.

Sedačky 321 – ideálne do malých bytov

Pri sedačkách 321 nejde o slovnú hračku, ale o názov, ktorý je odvodený od populárnej kombinácie jednotlivých sektorov na sedenie – trojsed, dvojsed a kreslo alebo taburetka. Sedacia súprava sa v tomto prípade skladá zo samostatných komponentov, ktoré sú od seba navzájom oddelené. Možnosti rozmiestnenia jednotlivých častí sú v podstate neobmedzené. Ak máte malý byt alebo len menšiu obývačku, je pre vás tento tvar sedacej súpravy ideálny. Nemusíte sa pri tom orientovať len na kombináciu troch častí – ak vám to na bežné používanie bude stačiť, kúpte si len jednu sedačku v dvoj alebo trojsede.

Rohové sedačky sú variabilné

Ak by sa urobil prehľad slovenských domácností, pravdepodobne by sa v nich najčastejšie objavovala rohová sedačka (niekedy tiež označovaná ako sedačka L). Tento tvar je mimoriadne obľúbený najmä pre svoju praktickosť a variabilnosť využitia – hodí sa rovnako do malých aj veľkých obývacích izieb v závislosti od dĺžky jednotlivých ramien. Praktické je najmä to, že sa ňou účelne vyplní jeden roh miestnosti a stále ostane veľa miesta na sedenie nielen pre všetkých členov domácnosti, ale aj pre návštevy.

Sedačka v tvare U vytvorí uzavretú zónu vo veľkom priestore

Pri veľkých obývačkách býva často problémom jej zariadenie tak, aby na jednej strane dávalo zmysel a na tej druhej bolo esteticky príťažlivé. Dizajnéri odporúčajú v takomto prípade vytvoriť v miestnosti niekoľko sektorov s vlastným využitím – napríklad jedálenský kút, čitáreň či zóna oddychu a zábavy. Veľká učková sedačka môže vďaka svojej robustnosti upútať pozornosť a zároveň slúžiť ako hranica medzi jednotlivými sektormi v miestnosti.

Ak sa vám páči takýto tvar a chceli by ste ho mať aj napriek tomu, že je vaša obývačka malá, vyberajte takú sedačku U, ktorá má jedno rameno kratšie a umiestnite ju do rohu.

Nekupujte sedačky online

Nakupovanie cez internet je veľmi pohodlné, avšak vyhnúť by ste sa mu mali najmä pri kúpe novej sedačky. Bratislava je mesto, kde si môžete vybrať z množstva nábytkárskych domov, preto je aj častou destináciou pri „nákupnej turistike“. Sedačku by ste si ešte predtým, ako vytiahnete platobnú kartu, mali pochytať, posedieť si na nej, poprípade si vyskúšať rozťahovací mechanizmus. Vždy rešpektujte rozmery priestoru, v ktoroma bude stáť a nechajte si poradiť od asistentov v predajni.

Foto: bigstockphoto.com

© 2011 Powered Mirek

Scroll to top
Nábytok