Máte problémy s vodným kameňom alebo vám voda z kohútika nechutí? Pomôže úprava vody
Čistá a zdravá voda je pre ľudské telo nenahraditeľná. Smäd a sucho v ústach sú nepríjemné pocity a odborníci varujú, že by sme sa im mali vyhýbať. Ak totiž cítime smäd, naše telo je už dehydratované. Pravidelné pitie čistej vody je jediný spôsob, ako sa udržať čo najdlhšie mladý a zdravý. Ale čo ak vám tá vaša voda nechutí?
Úprava vody je v dnešnej dobe dostupným a populárnym spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vody z kohútika. Jej chuť a vlastnosti totiž ovplyvňuje množstvo faktorov – priemysel, poľnohospodárstvo, oblasť, kde žijeme a v neposlednom rade aj spôsob dezinfekcie.
Chlorácia je v spoločnosti často diskutovaná, no stále je najpoužívanejším spôsobom, ako zbaviť vodu z verejných zdrojov škodlivých baktérií. Práve chlór je častou príčinou, pre ktorú na pitie volíme balené vody a minerálky z obchodu. Pri nich sa zas otvára otázka ekológie najmä v súvislosti s neustálym hromadením plastových fliaš a ich dopadom na životné prostredie.
Rozšíreným problémom na Slovensku je tiež tvrdosť vody. Tú zapríčiňujú ióny horčíka a vápnika, ktoré vodu obohacujú pri jej pretekaním zemským podložím. Príliš tvrdá voda spôsobuje vznik vodného kameňa v domácich spotrebičoch, ktoré sú určené na ohrev vody alebo s vodou pracujú. Ide najmä o rýchlovarné kanvice, bojlery, práčky alebo žehličky. Vodný kameň nielenže nevábne vyzerá, ale tiež znižuje účinnosť spotrebičov a systematicky ich ničí. Pomôcť môže úprava vody.
Úprava vody podľa typu problému
Pri výbere vhodného filtra na vodu by ste mali postupovať systematicky. Prvým krokom by mal byť rozbor vody, ktorý vám spraví firma, od ktorej kupujete filter, ale vzorku môžete zaslať niektorému z akreditovaných ústavov na zisťovanie kvality vody. Jedine tak môžete zistiť, aké zloženie má voda vo vašej oblasti a nastaviť si jej ideálnu úpravu.
Filtre na odstraňovanie dusičnanov či ťažkých kovov z vody sú určené najmä pre ľudí s vlastnou studňou. Voda z verejného vodovodu je pravidelne kontrolovaná na výskyt nežiadúcich látok, preto sa takéhoto znečistenia obávať nemusíte. Tvrdosť vody alebo chlór však môžu byť aj vaším problémom.
Ak sa vo vašej oblasti vyskytuje tvrdá voda, kúpte si zmäkčovač vody. Ten môže byť centrálny alebo nainštalovaný k vybraným zdrojom vody v domácnosti – napr. k práčke, bojleru alebo umývačke riadu.
Na odstránenie chlóru a nepríjemnej chuti, s ktorou je spojený, môžete použiť filtre na vodu s uhlíkovou vložkou. Aktívny uhlík sa na filtráciu vody používa veľmi často a je schopný odfiltrovať z vody až 99 % chlóru. Za najdokonalejší spôsob filtrácie sa však považuje reverzná osmóza.
Ak si chcete nechať do domu alebo bytu nainštalovať niektorý zo systémov na úpravu vodu, určite sa predtým poraďte s odborníkmi, ktorí sa tejto problematike venujú. Na základe rozboru vody a vlastných skúseností vám odporučia tie najlepšie možné riešenia.
Foto: bigstockphoto.com